top of page

Odżywka białkowa - Fakty i Mity


Po co i dla kogo są odżywki białkowe?

Czy muszę stosować odżywkę białkową żeby dobrze wyglądać?

Czy odżywki białkowe są groźne?

Jaką odżywkę wybrać?


Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziecie poniżej!

Zapraszam do przeczytania artykułu!

Odżywka białkowa, to suplement diety w formie sproszkowanej będący, wygodnym źródłem jednego z trzech głównych makroskładników czyli - Białka.

Białko na co dzień dostarczamy wraz z pożywieniem, jednak w niektórych sytuacjach zapotrzebowanie na nie wzrasta. Ma to miejsce między innymi przy wzmożonej aktywności fizycznej czy w okresie rekonwalescencji.

Odżywka zatem, ma za zadanie pomóc uzupełnić nam niedobory tego składnika lub po prostu ułatwić jego uzupełninie poprzez spożycie proteinowego szejka.


Najpopularniejszą odżywkę białkową jest odżywka białka serwatkowego ( pochodzenia mlecznego) która dostępna jest w kilku formach:

-WPC (koncentrat białka serwatkowego)

Najtańsza opcja, zawiera około 70-80% białka + małe ilości tłuszczy oraz węglowodanów

-WPI (izolat białka serwatkowego)

Droższy od wpc, zawiera około 90% białka + mniejsze od poprzednika ilości tłuszczy i węglowodanów

-WPH (hydrolizat białka serwatkowego)

Najdroższa i najczystsza forma białka


Na rynku istnieją także odżywki pochodzenia roślinnego np. sojowe, konopne, z grochu itd. Mogą być one dobrym wyborem dla wegetarian czy osób z nietolerancją laktozy (odżywki z białka serwatkowego również występują w wersjach bez laktozy).

Warto jednak zwrócić uwagę że, w takim przypadku może być potrzebne uzupełninie diety o niektóre aminokwasy (cząsteczki tworzące białko) np. leucynę których zazwyczaj jest mniej w produktach roślinnych.

Czasami możemy jednak trafić na mieszanki odżywek roślinnych , w których profil aminokwasowy będzie znacznie lepszy, a i procesy trawienne szybsze.


Tego typu suplement nie jest niezbędny dla sportowców. Stanowi on jednak duże ułatwienie i wygodę w sytuacjach gdy, nie mamy możliwości dostarczenia białka wraz z posiłkiem np. na wakacjach, w górach itd.

Ja rekomenduje go często ludziom którzy ze względu na rodzaj wykonywanego zawodu nie mają czasu na spożycie „normalnego” pełnowartościowego posiłku np. kelnerzy.


W przypadku klientów dysponujących większą ilością czasu i dostępem do produktów proteinowych spożywanie dodatkowo odżywki będzie pozbawione sensu.


Odżywki białkowe nie są groźne. Ryzyko pojawia się czasami przy problemach z trawieniem, występowaniem alergenów, zanieczyszczeniem produktu (zazwyczaj u mniej znanych marek), niezgodnością zawartości z opisem opakowania czy kiepskim smakiem xD


Przy wyborze odżywki białkowej, dobrze wziąć pod uwagę takie aspekty jak:

- cel

- zgodność zawartości z opisem (badania)

- cena

- szybkość wchłaniania

- preferencje żywieniowe

- smak


*kolejność przypadkowa

26 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page