top of page

Posiłek potreningowy - fakty i mity


Siemka !!!


W świecie fitness mamy mnóstwo powtarzanych przez lata mitów. Jest tak także w przypadku posiłków po treningowych.

Co jeść ? Ile jeść? Jak szybko po jednostce treningowej? Czy można jeść słodycze? Czy można jeść lody?


Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedzi w dzisiejszym artykule. Zapraszam!


Pierwszy posiłek po zakończonym treningu często nazywany jest najważniejszym w kontekście budowania sylwetki.

Dość popularnym określeniem jest tzw. okno anaboliczne – czyli okres po treningu podczas którego Nasze ciało jest szczególnie chłonne na dobre źródła białka oraz węglowodanów.

Termin ten jest w gruncie rzeczy prawdziwy i faktycznie ciało jest po treningu niczym wyciśnięta gąbka, która czeka na uzupełnienie swoich makroskładników.


Kontrowersje pojawiają się w przypadku czasu w którym musimy je uzupełnić.

Stara szkoła mówiła o jednej godzinie po treningu a, czasami nawet o 30 minutach po treningu. Z tego powodu mogliście spotkać często osoby które jeszcze w szatniach piły swoje szejki proteinowe lub jadły kurczaka z ryżem.

Według badań okres ten jest znacząco dłużysz, bo wynosi co najmniej 24 godziny, co w praktyce oznacza że, nie wymaga to od Ciebie aż tak dużego pośpiechu.

Różnice pojawiają się w przypadku gdy trenujesz np. dwa razy dziennie, wówczas musisz skupić się żeby dość szybko uzupełnić węglowodany z pożywienia. Gdy tego nie zrobisz odczujesz zapewne zmniejszenie objętości na kolejnej jednostce treningowej.


Co do produktów jakie proponuje się po treningu także głosy są różne. Sam spotkałem się kilkukrotnie ze stwierdzeniem że, po treningu można jeść wszystko bo, i tak zostanie to wykorzystane do uzupełnienia utraconego glikogenu mięśniowego.

Fakt jest taki że, po treningu możemy sobie pozwolić na nieco więcej węglowodanów prostych niż w pozostałych posiłkach, jednak nie oznacza to absolutnie że, wciągniecie pizzy po każdym treningu będzie OK!

Pewien kulturysta kiedyś stwierdził że, po treningu dobrym źródłem węglowodanów będą dla niego lody. Tłumaczył to faktem że, nagrzane ciało po treningu musi przed strawieniem ogrzać dostarczany pokarm, co wiąże się z dużym wydatki energii, w konsekwencji 20-30% kalorii z lodów zostanie wykorzystane na procesy trawienne.

Jest to oczywiście bzdura!

Ogrzanie pożywienia przed trawieniem nie wiąże się aż z tak dużym wydatkiem energii !!!


Co zatem konkretnie jeść po siłowni?

Nie ma konkretnych, najlepszych produktów. Dobrymi posiłkami mogą być np.

-płatki jaglane z miodem, owocami leśnymi i odżywką białkową

-potrawka z ryżem i kurczakiem

-omlet z płatkami owsianymi, jabłkiem i twarożkiem

-tosty z grillowanymi krewetkami

-serek wiejskie z dżemem i pieczywem

-kanapka drwala, żartowałem :P


Podsumowując!

Czas w jakim spożyjesz posiłek po treningu nie jest aż tak istotny (chyba że między jednostkami treningowymi jest kilka godzin przerwy). Możesz to zrobić 30 minut po treningu ale, także 2 godziny po. Ważne żebyś po prostu zadbał o odpowiednią ilość węglowodanów i białka.

Każdy posiłek może „tuczyć” jeśli tylko przekraczasz swoje dzienne zapotrzebowanie na kcal, nie ma znaczenia czy robisz to po treningu czy wieczorem J)

Temperatura posiłku ma minimalny wpływ (może kilka procent) na utratę kalorii podczas jego trawienia.


Dziękuje za uwagę!

Jeśli się podobało zostaw łapkę w górę! Hej!


17 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page