top of page

Czy seniorzy powinni ćwiczyć?

Zapraszam do zapoznania się z tematem, wokół którego krąży wiele mitów !


Cześć!!!


Za dwa tygodnie minie dokładnie 3 lata odkąd napisałem post dotyczący aktywności (szczególnie w kontekście treningu oporowego) wśród dzieci. Przedstawiłem suche fakty, obaliłem kilka mitów i zaprezentowałem dowody na potwierdzenie swoich tez.

Dzisiaj natomiast chciałbym zwrócić Waszą uwagę na temat inny o 180 stopni tzn. aktywność fizyczną w wieku podeszłym (60-75 lat) , starczym (75-90 lat) czy tzw sędziwym (powyżej 90 lat).

Czy będąc seniorem potrzebujemy aktywności? Jeśli tak, to w jakiej formie? Czy siłownie to dobre miejsce dla osób starszych? Jak taka aktywność powinna wyglądać Co zyskamy trenując? Jakie są przeciwskazania?


Odpowiadając po kolei:

Tak, osobom starszym aktywność fizyczna jest potrzebna, a nawet bardzo. Kinezyterapia czyli leczenie ruchem wchodzi w skład tzw. rewitalizacji (przywracania żywotności psychofizycznej) na którą, składa się kilka składowych takich jak: psychoterapia, ergoterapia, ludoterapia, dietoterapia oraz farmakoterapia.

Ja dzisiaj skupię się na ruchu. Nasze społeczeństwo (mam na myśli Polskę oraz całą Europę) starzeje się bardzo szybko. Według statystyk do 2050 roku w Europie będzie ponad 30% osób w wieku powyżej 65 roku życia. Dlatego ważne jest żeby już dzisiaj zainteresować się tym tematem.

Polecić odpowiednią formę, bądź konkretne ćwiczenia dla osób starszych jest niezwykle ciężko. Wiąże się to z szeregiem chorób które, towarzyszą nam wraz z wiekiem przemijania takie jak: osteoporoza, zwyrodnienia stawów, zespoły bólowe kręgosłupa, choroby reumatyczne, problemy z układem krążenia itd.

Brzmi strasznie Cóż… takie są fakty.

Tak więc, wachlarz ćwiczeń będzie zależał bezpośrednie od dolegliwości towarzyszących, wagi, możliwości ruchowych i stanu psychicznego osoby.

W Polsce osoby starsze na siłowniach wciąż wywołują zdziwienie. Sytuacja ma się zupełnie inaczej chociażby w krajach skandynawskich, gdzie seniorzy tworzą niezwykle liczne grono i mam szczerą nadzieję że, ta „moda” dotrze i do Nas. Istotna w tym wszystkim będzie edukacja.

Siłownie to od dawna nie tylko miejsca, gdzie przychodzimy kształtować sylwetkę czy zadbać o kondycję, co niedawno słusznie podkreślił na konferencji Tomasz Napiórkowski z Polskiej Federacji Fitness. Są to także, miejsca gdzie ludzie pod okiem, świetnych specjalistów prowadzą rehabilitację, korygują wady postawy, działają profilaktycznie w walce z bardzo wieloma dolegliwościami.

Seniorzy jednak, z reguły nie są tak aktywni wirtualnie, jak młodzież.Tak więc, w większości przypadków takie informacje musimy im przekazać My – wnukowie, wnuczki, synowie, córki, lekarze, duchowni i osoby pracujące przy ich opiece.

Aktywność ta będzie wyglądać bardzo różnie. Dla jednej grupy osób będzie to bardziej „zabawa ruchowa” , natomiast dla innej precyzyjne ćwiczenia, według zaleceń lekarza.

Powołując się na swoje doświadczenie pracowałem z osobami 70+ , które chodziły po górach sprawniej niż dzisiejsza młodzież.

Trenując senior może zmniejszyć wiele dolegliwości bólowych, usprawnić funkcjonowanie aparatu ruchu, wyregulować poziom cukru we krwi, ciśnienia tętniczego, zapobiec chorobom wcześniej wymienionym czy, tak jak i każda inna grupa wiekowa wpłynąć na wyregulowanie nadmiernej masy ciała.


Cytując klasyka – same plusy , zero minusów.


Dziękuje że dotrwaliście do końca i pamiętajcie że, profilaktykę można zacząć znacznie wcześniej.

26 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


bottom of page