top of page

Kawa- Fakty i Mity cz. I


Cześć!


Czy wiesz że kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie? W Polsce przeciętnie wypijamy około 500 filiżanek tego napoju rocznie na jednego mieszkańca.

Czy to dużo? Niby, tak ale, w tym samym czasie Finowie wypijają jej nawet 1200 filiżanek na głowę.

Czy to oznacza że, są mniej zdrowi? Mają mniej magnezu? Są odwodnieni ? Cierpią na choroby układu sercowo-naczyniowego?


Na te pytania znajdziecie odpowiedzi tuż poniżej ! Zapraszam!


Pośród wielu mitów i legend krążących wokół tego „napoju Bogów” (wiem dla niektórych napojem Bogów będzie piwko) wybrałem kilka najpopularniejszych i spróbuję się do nich odnieść, biorąc pod uwagę aktualną wiedzę naukową.


1. Kawa wypłukuje magnez ?

To chyba najczęściej spotykane stwierdzenie na temat tego napoju. Drżące ręce, skurcze, trzeba odstawić kawę mówili… mówili, mówili…

Faktem jest że, spożycie 400mg kofeiny na dobę będzie wpływało na utratę 4mg magnezu. Jednocześnie spożycie 340ml kawy parzonej zawiera 7 mg magnezu, a jedno espresso nawet 25mg.

Czyli oznacza to że, w ogólnym bilansie wychodzimy na plus :D


2. Kawa odwadnia ?

Nie mam pojęcia skąd wzięło się takie stwierdzenie, ale wydaje mi się że powody mogły być dwa: utrata soli mineralnych z moczem po jej spożyciu (mit obalony wyżej) oraz działanie termogenne kofeiny, które może powodować większą potliwość.

Ale! Większą potliwość będzie powodować też ciepły sweter ubrany latem na plaży, a jeszcze nie słyszałem żeby ktoś powiedział „sweter odwadnia”.

Spożycie kawy owszem, może działać moczopędnie ale, zazwyczaj efekt ten jest zauważalny przy spożyciu powyżej 500mg kofeiny na dobę, a jedna mała filiżanka zawiera około 60mg. Chyba aż takich kawoszy tu nie mamy?


3. Kawa powoduje choroby serca ?

Kawa zawiera liczne przeciwutleniacze jak kwas chlorogenowy i jego metabolity, które mogą wpłynąć na obniżenia stresu oksydacyjnego oraz obniżenie ciśnienia tętniczego. Czy to dobrze dla Naszego serduszka? Tak!

Najlepiej wypadały dawki 3-5 filiżanek na dobę, jednak spożycie większych ilości wciąż pozostawało neutralne dla naszego zdrowia.


4. Kawa powoduje nowotwory ?

Tak, czasami tak mówią, ale nie mają racji. Napój ten będzie zmniejszał ryzyko wystąpienia nowotworów wątroby, trzonu macicy, prostaty, gardła, okrężnicy, gruczołu krokowego oraz skóry.


5. Kawa źle wpływa na układ pokarmowy ?

Każdy z Nas ma nieco inny próg tolerancji kofeiny. Pijąc kawę regularnie możemy go z czasem nico podnieść, dlatego faktem jest że jej spożycie może u niektórych powodować problemy żołądkowo-jelitowe (np. u mnie).


Czy coś Cię zaskoczyło?


Ciąg dalszy w części drugiej….

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page